Μεγάλο Βραβείο – ΔΣ Ισθμίας

Το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και  το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων συνδιοργάνωσαν τον 3ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα: «Το σχολείο που ζήσαμε – Το σχολείο που ονειρευόμαστε».

Η Τελετή Βράβευσης πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του Νέου Μουσείου Ακρόπολης στις 26 Νοεμβρίου 2016, με μεγάλη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών. Έλαβαν μέρος σχολεία από όλη την Ελλάδα και για πρώτη φορά από την Ομογένεια:  Αίγυπτο, Κατάρ, Νότιο Αφρική, Καναδά, ΗΠΑ, Ρουμανία, Γαλλία, Βενεζουέλα, Αυστραλία. Τα βραβεία απένειμαν εκπρόσωποι της πολιτικής ηγεσίας, της ακαδημαϊκής κοινότητας και του καλλιτεχνικού κόσμου.

Το 10/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Ισθμίας και συγκεκριμένα η Στ1 τάξη, έλαβε το  Μεγάλο Βραβείο στην κατηγορία των Δημοτικών Σχολείων. Το βραβείο παρέδωσε στον εκπαιδευτικό Γιάννη Στέφα, ο σκηνοθέτης Βασίλης Βαφέας.

Όλη η εκδήλωση: