«ΟΨΕΙΣ. ΙΧΝΗ. ΜΟΡΦΕΣ. Η ΚΟΡΙΝΘΙΑ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ» από τους μαθητές του ΣΤ1 του 3ου Δημοτικού σχολείου Λουτρακίου

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων για τα  200 χρόνια ελευθερίας και ανεξαρτησίας του ελληνικού κράτους, οι μαθητές του ΣΤ1 του 3ου Δημοτικού σχολείου Λουτρακίου προσπάθησαν να αναδείξουν την τοπική τους ιστορία μέσα από την ψηφιακή αφήγηση με τίτλο:

«ΟΨΕΙΣ. ΙΧΝΗ. ΜΟΡΦΕΣ. Η ΚΟΡΙΝΘΙΑ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ»

Αφού επεξεργάστηκαν τις  διαδικτυακές πηγές, προχωρήσαν στη  συγγραφή της συνεκτικής τους εργασίας.  Στη συνέχεια,  τα παιδιά με την καθοδήγηση της κυρίας Μπαρλιά ηχογράφησαν εξ αποστάσεως τα κείμενά τους  χρησιμοποιώντας το διαδικτυακό εργαλείο  http://www.vocaro.com με σκοπό τη δημιουργία video  και αξιοποίησής τoυ στην ψηφιακή εκπαιδευτική διαδικασία.

Το κείμενο και το φωτογραφικό υλικό επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός της τάξης Παπάζογλου Σουλτάνα- Ιωάννα (ΠΕ70) ενώ το βίντεο και τη μουσική επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός μουσικής Ευαγγελία Μπαρλιά (ΠΕ79.01).