Διάκριση του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ξυλοκάστρου στον τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2021-22 της WRO HELLAS

Οι «Agribots», οι μαθήτριες και οι μαθητές του Δ1 Τμήματος, του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ξυλοκάστρου συμμετείχαν την Κυριακή 8 Μαΐου στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO Hellas της Πελοποννήσου που έλαβε χώρα στην Καλαμάτα.

Τα παιδιά παρουσίασαν το έργο “Ένα ρομπότ στον αμπελώνα…” και κατάφεραν να προκριθούν στον Τελικό της Ανοικτής Κατηγορίας Δημοτικού «Πρωτογενής Τομέας | Αγροτική Παραγωγή | Γ΄-ΣΤ΄ Τάξεις» που πραγματοποιήθηκε στο Αθλητικό Κέντρο του Ολυμπιακού Χωριού στους Θρακομακεδόνες Αττικής, στις 29 Μαΐου 2022. Το Δ1 τμήμα του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ξυλοκάστρου κατάφερε να περάσει στην τελική φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2021-22 της WRO HELLAS, όπου προκρίθηκαν 24 σχολεία.

Το βίντεο παρουσίασης είναι διαθέσιμο στον σύνδεσμο: https://youtu.be/xgVHftvroYs