Συμμετοχή & Διακρίσεις του 1ου Δ. Σ. Λουτρακίου στον Τελικό WRO Hellas 2023

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Λουτρακίου απέσπασε 3 βραβεία στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό (WRO) STEM και Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Πελοποννήσου με θέμα «Εξελίσσω την πόλη μου με τις απλές μηχανές», που διεξήχθη την Κυριακή 26 Μαρτίου 2023, στο Κολλέγιο Αθηνών.
Το σχολείο εκπροσωπούνταν από 3 ομάδες μαθητών/τριών της Τετάρτης (Δ΄) τάξης, οι οποίες με την εξαιρετική τους παρουσία κατάφεραν να περάσουν στον Τελικό Ανοιχτής κατηγορίας Α-Δ δημοτικού και να κερδίσουν τα κάτωθι βραβεία:
«Μ’ αρέσει να xoρεύω»: Βραβείο Χρήσης πολλαπλών απλών μηχανών (Βραβείο πολύπλοκης Μηχανικής κατασκευής)
«Robotec»: Βραβείο Σκαριφήματος (Βραβείο σχεδίου σε χαρτί, κατανόησης και αποτύπωσης σύνθετης μηχανής)
«Milky Way»: Βραβείο Επίτευξης Στόχου (Πόλη με στόχο UNESCO, καθαρή ενέργεια με Ανεμόμυλο)