Χριστουγεννιάτικη Σχολική γιορτή στις φυλακές Κορίνθου

Σε ζεστή χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου  για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, η χριστουγεννιάτικη γιορτή των σχολείων του Ειδικού Καταστήματος Κράτησης Νέων (ΕΚΚΝ) Κορίνθου.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε :

• χαιρετισμούς επισήμων,

• κάλαντα από τους μαθητές του ΕΚΚΝ Κορίνθου,

• ομιλία από καθηγητή του Γυμνασίου του ΕΚΚΝ Κορίνθου,

• χριστουγεννιάτικους ύμνους από τη Βυζαντινή Χορωδία του ΚΕΠΑΠ Δήμου Κορινθίων,

• θεατρική παράσταση από μαθητές του ΕΚΚΝ Κορίνθου,

• πρόγραμμα τραγουδιών από μαθητές της Α΄ Λυκείου Λεχαίου,

• χορωδία από μαθητές του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου και

• διανομή δώρων από μαθητή ντυμένο Άγιο Βασίλη (Τα δώρα προσέφερε ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας)

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία της η κ. Εισαγγελέας Πρωτοδικών Κορίνθου, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορίνθου, η Διευθύντρια του Γυμνασίου-Λυκείου Άσσου-Λεχαίου Κορινθίας, εκπρόσωποι από το Πυροσβεστικό Σώμα Κορίνθου, το Κέντρο πρόληψης της χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών “Δίολκος”, τη Δ/νση Κοινωνικής Μέριμνας Π.Ε. Κορινθίας και την Υπηρεσία Επιμελητών Ανηλίκων Κορίνθου καθώς και συγγενείς των κρατουμένων.

Ιδιαίτερα σημαντική στη διοργάνωση της εκδήλωσης ήταν η συμβολή , του δασκάλου, των καθηγητών και του προσωπικού του Καταστήματος Κράτησης

ΕΚΚΝ Κορίνθου.

Η γιορτή έδωσε τη δυνατότητα στους ανήλικους κρατούμενους να βιώσουν τη ζεστασιά και το εορταστικό κλίμα των ημερών και να κατανοήσουν βαθύτερα το πνεύμα των Χριστουγέννων.