Ο/Η νέος/α εκπαιδευτικός στο σύγχρονο ποιοτικό δημοτικό σχολείο: οικοδομώντας ένα θετικό περιβάλλον μάθησης και διδασκαλίας

Παρασκευή, 08 Σεπτεμβρίου 2023

1ο Δημοτικό Σχολείο Κορίνθου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ
Ντρίμερης Δημήτρης, Med, Δ/ντής Π.Ε. Κορινθίας «Διοίκηση σχολικής μονάδας-Καθήκοντα εκπαιδευτικών»
Δρ. Ζαχαρούλα Καραβά, Σύμβουλος Εκπαίδευσης 2ης Εκπ. Περ. Κορινθίας «Νέοι Θεσμοί και Καινοτομίες στην Εκπαίδευση»
Κατερίνα Τσιγάρα, Κοινωνιολόγος Med Παν. Πελοποννήσου «Σχέσεις σχολείου-οικογένειας»
Στέλλα Χαλιμούρδα, Ψυχοθεραπεύτρια Med, Προαγωγή Ψυχικής Υγείας και πρόληψη Ψυχιατρικών Διαταραχών, Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ «Οι Κανόνες της σχολικής τάξης ως μέσο δημιουργίας θετικού κλίματος»
Δρ. Μαρία Παρίση, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης «Παιδαγωγική υποστήριξη μαθητών/τριών με ιδιαιτερότητες μάθησης»
Παπαναστασίου Δήμητρα, Med, Επιστημονική Υπεύθυνη Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων και Ψυχοκοινωνικής Υγείας “Δίολκος”, Ν. Κορινθίας «Η συμβολή της δυναμικής της ομάδας στην προσωπική ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών – Βιωματική άσκηση»