Μενού Κλείσιμο

Επιβράβευση του Δημοτικού Σχολείου Σοφικού και του Αριστοτέλειου Κορινθιακού Εκπαιδευτηρίου στο Υπουργείο Παιδείας

Η Υφυπουργός Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού κα Ζέττα Μ. Μακρή, αρμόδια για την Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση & την Ειδική Αγωγή, με τον Προϊστάμενο της Διεύθυνσης Φυσικής Αγωγής του ΥΠΑΙΘΑ κ. Κερερέ και την Προϊσταμένη του τμήματος Γ΄της Διεύθυνσης Ειδικής Αγωγής & Εκπαίδευσης κα Χριστοπούλου, υποδέχθηκαν και επιβράβευσαν, στο ΥΠΑΙΘΑ, μαθήτριες, μαθητές και εκπαιδευτικούς από το Δημοτικό Σχολείο Σοφικού (Δ/ντρια Κουρεμένου Θεοδώρα)  και το Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο (Δ/ντής Γκούμας Σταμάτης), που τους παρουσίασαν  την οπτικοακουστική δημιουργία τους με τίτλο: «Παρουσίαση Παραολυμπιακών Αθλημάτων: Η γιορτή της συμπερίληψης». Η ταινία μικρού μήκους ήταν το αποτέλεσμα της στενής συνεργασίας των δυο σχολείων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και το μήνυμα που στέλνουν μέσα από το βίντεό τους είναι ότι  ο αθλητισμός ενώνει τους ανθρώπους, προάγει την ισότιμη συμμετοχή στον αθλητισμό για όλους και την αθλητική συμπεριληπτική εκπαίδευση για τα άτομα με αναπηρία. Η Υφυπουργός τόνισε ότι η ταινία είναι μια τρανή απόδειξη ότι η Παιδεία μπορεί να κάνει πράξη την αποδοχή και την αλληλεγγύη, να εκφράσει τα αθλητικά ιδεώδη, το ολυμπιακό πνεύμα και να προωθήσει μαθήματα ζωής, ήθους και διαρκούς αγώνα για την κατανόηση των θεμάτων της αναπηρίας.