Παραμύθι – 2ο ΔΣ Ξυλοκάστρου

Είναι δυνατόν οι μαθητές της Δ΄ τάξης να φτιάξουν και να εικονογραφήσουν το δικό τους παραμύθι; Με την κατάλληλη καθοδήγηση και εμψύχωση, ναι!

Ευχαριστούμε θερμά την  κα Δενεζάκη Λιάνα, συγγραφέα και εικονογράφο, για την επίσκεψή της στο σχολείο μας και για τις πολύ ενδιαφέρουσες δράσεις που πραγματοποίησε με τους μαθητές μας των Γ΄ και Δ΄ τάξεων αλλά και την Σχολική Σύμβουλο, κα Καραβά Ζαχαρούλα, για τη στήριξη και τη συνεργασία.

Χαιρόμαστε ιδιαίτερα γιατί οι δράσεις αυτές οδήγησαν τους μαθητές της Δ΄ τάξης – με την αμέριστη συνδρομή και βοήθεια της δασκάλας τους καςΝικολοπούλου Βαρβάρας –  σε καινοτόμες προσεγγίσεις της παραγωγής Γραπτού Λόγου και στην έκδοση του παραμυθιού με τίτλο «Κάθε εμπόδιο για καλό».

Την έκδοση του παραμυθιού ανέλαβε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που πάντα στέκεται αρωγός στο εκπαιδευτικό μας έργο.

Από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ξυλοκάστρου
 Η Δ/ντρια